Türkiye’de Beslenme Tıbbı'nın Önemi

Türkiye’de aşırı kilolar – diğer endüstri devletleri gibi – toplumda çabuk gelişen bir sağlık sorunudur. Türkiye’de yetişkinlerde Obezitenin prevalansı aşağıdaki gibidir:

1999-2000 yıllarında yapılan Türkiye Obezite ve Hipertansiyon Araştırması ile (TOHTA) Türkiye’de yetişkinlerde Hipertoni ve Adipositas sıklığı araştırılmıştır. Aşağıdaki sonuçlar tespit edilmiştir: Türk kadınlarının % 50’si, erkeklerinin de % 40’ı normal ağırlıktadır (Hatemi et al, S. 1-16, 2002).

2002’de yapılan Türkiye Diyabet, Obezite ve Hipertansiyon Epidemiyolojisi Araştırması’nda (TURDEP), Türkiye’deki yetişkinlerde epidemiyolojik Diabetes, Adipositas ve Hipertoni araştırılmıştır. Adipositas prevalans sonuçları kadınlarda % 29,9, erkeklerde % 12,9 (Satman I, S. 1551-1556, 2002) olmuştur.

Birçok araştırmalar göstermektedir ki; Türkiye’de doğru ve profesyonel bir beslenme tedavisine büyük bir ihtiyaç vardır. Şimdiye kadar olan deneyimler ağırlıkla dâhiliyeci tarafından tıbbi olarak hastalara aktarılmıştır. Bu hekimler sağlıklı bir kilo verme konusunda genel bilgilere sahiptir ve eğitim sürecinde bu bilgiler edinilmiştir.