İlk Seminer

‘Beslenme tıbbı’ eğitiminin ilk semineri yapılarak temeli atıldı

Avrupa’nın ünlü beslenme uzmanı Mikail Fikret Aktaş, beslenme konusunda ihtisas sahibi Alman asıllı Prof. Dr. Michael Hamm ile birlikte Türk doktorlara İstanbul’da “beslenme tıbbi” eğitimin ilk semineri verdi.

'Beslenme tıbbı' eğitiminin ilk semineri yapılarak temeli atıldı

Aktaş, “Kilo vermek isteyen kişileri tedavi eden doktorlara doğru ve profesyonel bir eğitim gerekmektedir. Dahiliye uzmanı doktorlar genel bilgilere sahipler fakat kişiye özel diyet programları hakkında profesyonel eğitime ihtiyaçları var” diyerek, tıp fakültelerinde alınan genel bilgilerin yeterli olamayacağını kaydetti.
Doktorların tıp eğitimi sırasında aldığı bilgiler, kişiye özel diyet programları için yeterli olmadığını belirten Aktaş, “Kilo vermek isteyen bir kısmi diyetisyene gitmiyor, doktora başvuruyorlar. Doktorların da bu kişilere yardımcı olmaları gerekir. Doktorların yardımcı olabilmeleri için, ciddi bir eğitim almaları gerekiyor” dedi. Aktaş, Avrupa standartlarında alınacak kanıtla destekli olan eğitimle başarının artacağına dikkat çekti.
Türkiye’deki doktorlara kilo verme ve diyet konularında yeteri bilgilerin sunulmadığı bilgisini veren Aktaş, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Maalesef Türkiye’de bugüne kadar kilo verme konusunda doktorlarımıza tedavi yöntemleri detaylı olarak bir eğitim programı sunulmadı. Almanya’da belli bir standartı yakalayan beslenme tıbbını doktorlarımıza eğitim veriyoruz. İnsanlar kilo verirken, sağlıklarını da korumuş oluyorlar ve bizzat yanlış yeme alışkanlarını da değiştirmiş oluyorlar.”
BEST-MER (Beslenme Tıbbı Eğitim Merkezi) olarak, doktorlara eğitim programları düzenlediklerini kaydeden Aktaş, kilo problemi olan kişilerin ilkel yöntemlerle değil, profesyonel bir şekilde kilolarından kurtulabileceklerini söyledi. Sağlıklı bir şekilde kilo vermenin yolunun Uzman Diyetisyen veya doktor kontrolünde gerçekleşebileceği bilgisini veren Aktaş, bunun da kişiye özel diyet eğitimi alan doktorlar ile sağlanabileceğini vurguladı.
Alanında uzman olmayan kişiler tarafından uygulanan bir takım tedavi yöntemleri nedeniyle insanların sağlık problemlerine maruz kaldıklarını hatırlatan Aktaş, insanların sağlığı üzerinden ticaret yapanları da sert dille eleştirdi. Aktaş, vatandaşlara uyarıda bulunarak şu ifadeleri kullandı: ”Özellikle obeziteyle mücadele adı altında çok sayıda ticari kuruluş piyasada yer almakta. Bu ciddiyet dışı kurum ve kuruluşlar binlerce çeşidi bulunan zayıflama ürünleri satıyorlar. Sağlık Bakanlığı tarafından müsaadesi bulunmayan ürünlere sakın yaklaşmayın”.

Kaynak: http://www.iha.com.tr/haber-beslenme-tibbi-egitiminin-ilk-semineri-yapilarak-temeli-atildi-saglik-314857/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir