TANITIM

Doktor dünyanın her yerinde olduğu gibi özellikle fazla kilo, hastalık, hamilelik, aşırı yaşlılık, çocukluk gibi hassas yaşam evrelerinde insanlar için irtibat kuracakları en önemli kişidir. Onların konumları, farklı kurumlar yoluyla görüşme yapılamayacak kişilere ulaşma şansı sağlamaktadır. Onların profesyonellikleri, hastalara kişisel görüşmeler yoluyla beslenmenin değiştirilmesine ilişkin herhangi bir yasak koymayı mümkün kılmaktadır. Türkiye’de beslenme hekimliğinin başlamasıyla birlikte yerine getirilmesi gereken hedefler:

  1. Hedeflenen beslenme hekimliği görüşmesi yoluyla Obezite’nin tedavisine başlama ve beslenme değişikliğinin desteklenmesi.
  2. Risk faktörlerinin erken teşhisi azaltılması

Türkiye’de ek olarak beslenme görüşmesinin temel işlevine yönelik sunulan doktorların şu ana kadarki kilo düzenleme programları, henüz memnuniyet verici başarıları sağlayamamışlardır. Şu ana kadar doktorun profesyonel, nitelikli ve bilimsel olarak desteklenen konseptini kullanabilmeyi mümkün hale getirecek bir beslenme hekimliği konsepti yoktu. Almanya’da tedavi ve önleme, aynı zamanda obezite ve ilişkili hastalıklara yönelik beslenme hekimliğiyle ilgili başarılı şekilde kalitesi artırılan bir konsept bulunmaktadır.

Obezite tedavisi, onun bir hastalık olarak sayılmasından dolayı tıbbi bir gerekliliktir. Bundan dolayı bu tedaviye uzmanlaşmış bir Doktor (Beslenme tıbbi eğitim almış Doktor) tarafından eşlik edilmelidir. Aynı şekilde bu Almanya Obezite Derneğinin talimatlarında da tavsiye edilmektedir.

Başarılı bir kilo düzenlemesi yaşam kalitesini ve metabolizmayı iyileştirir. Bu süreli bir ilaç kullanımını gerektirir ve bundan dolayı tedavi masraflarında görülür bir düşme ve böylece Sağlık Sigortası’nın yükü hissedilir şekilde azalır. Her şeyden önce tip 2 Diyabet hastaları konusunda burada büyük bir tasarruf oluşur.

Bundan dolayı beslenme tıbbi görüşmesi sayılan bu problemler için bir çözüm, profesyonel açıdan uygun düşen bir konsepttir. Genelde beslenme tip görevi yiyecekler ve gıda maddeleri yoluyla sağlığı koruma, iyileştirme ve yeniden düzenlemektedir. Beslenme tip faaliyetlerinin her iki ağırlık noktası önleme ve tedavi, beslenmeden kaynaklanan hastalıklar ve hastalığa ilişkin eksik beslenmedir.